


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | PNP |
| Max Power Dissipation | 3.5 W |
| Power Dissipation | -200 mW |
| Max Collector Current | 4 A |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 50 V |
| Transition Frequency | 400 MHz |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | -50 V |
| Gain Bandwidth Product | 360 MHz |
| Collector Base Voltage (VCBO) | -50 V |
| Collector Emitter Saturation Voltage | -200 mV |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | -6 V |
| Max Cutoff Collector Current | 1 µA |
| Transistor Type | PNP |
Stock: 387
Distributors
pcbx
Unit Price$0.61795
Ext.Price$0.61795
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.61795 | $0.61795 |
| 10 | $0.49229 | $4.92290 |
| 25 | $0.44898 | $11.22450 |
| 50 | $0.40948 | $20.47400 |
| 100 | $0.37345 | $37.34500 |
| 300 | $0.33554 | $100.66200 |
| 500 | $0.30148 | $150.74000 |
| 1000 | $0.28314 | $283.14000 |
